Müşteri Memnuniyeti Anketleri

14 Mayıs 2018

Müşterilerinizin memnuniyet düzeyleri ve isteklerini ölçmediğiniz takdirde müşteri beklentilerine göre strateji geliştiremezsiniz

Müşteri memnuniyeti çok sık karşılaştığımız hususlardan birisi. Müşterilerim sunduğum hizmetlerden, sattığım ürünlerden memnun mu? Bunları ölçmek stratejik kararlar almanızda rakiplerinize göre birkaç adım önde olmanızı sağlamaktadır.

Konya'da 6 mağaza ile hizmet veren Özboyacı Altın bunun farkına varan firmalardan olup düzenli olarak çeşitli yöntemler ile müşteri memnuniyet araştırmaları yaptırarak, müşterinin istek ve şikayetlerini ölçmektedir.

Mağaza önü anketler ile, müşterilerinin anlık olarak mağazalarını ve sunmuş olduğu hizmetleri değerlendirmesini sağlamıştır. Özboyacı Altın 2018 yılı içerisinde 6 mağazasının çıkışında, farklı gün ve saatlerde araştırmalar yaptırarak araştırma sonuçlarından elde ettiği veriler ışığında stratejik hamleler yapmış ve hizmet standartları ile sektöre yön veren konuma gelmiştir. Konya'da yapılan sektörel araştırmalarda altın, kaliteli hizmet ve güven denilince akıllara gelen ilk marka olması da bunun göstergesidir. 

Sahada yüz yüze ve internet üzerinden yapılan anket çalışmaları ile mevcut/potansiyel müşterilerinin beklentilerini de düzenli olarak ölçen Özboyacı markası  sektörel sondajlama çalışmaları ile de altın sektörüne yön vermekte kalite-hizmet standartlarının oluşmasını sağlamaktadır. 

 

GÜNDEM

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.