Akademik Araştırmalar (Anketlere Katılmalı mıyız ?)

18 Mayıs 2018

Bilimin ve bilimsel çalışmaların gelişmesinde bilimsel araştırmaların katkısı büyüktür. Katıldığınız her akademik araştırmanın bilimin doğru veriler üzerinde ilerlemesine katkı sağlayacağını unutmayalım

Asarda sosyal, siyasal, ticari araştırmalar yanısıra Akademik Araştırmalara da büyük önem vermektedir. Kurulduğu günde bu yana bir çok üniversitede bir çok akademisyenin ulusal ve uluslararası araştırma projelerini yürüterek bilime katkı sağlamayı kendine bir borç bilmiştir.

Destek olduğu bilimsel araştırmalar soru hazırlama, anket uygulama, istatistik analizleri gibi bir çok süreci yürüten Asarda bilimsel araştırmalardaki hassasiyetini kamuoyuna da yansıtmış ve artık toplumun bilimsel araştırmalara ayrı bir özen göstermesinde rehberlik ederek toplumsal bir bilinç oluşturmuştur.

Akademik Araştırmalara Neden Katılmalıyız?

Akademik araştırmalara neden katılmalıyız sorusunun cevabını bir örnekle anlatmak istiyorum.

"İhracatın önündeki engeller" konulu bir akademik araştırma karşınıza geldiğinde ihracat yapan veya ihracat yapmayı düşünen bir firma iseniz sizlere rehberlik edecek bir el kitabının hazırlık aşamasında duvardaki bir tuğla misali katkı sağlamış olacaksınız ki bu veriler sağlıklı ve düzgün olmadığı takdirde gerçek anlamda ihracatın önündeki engeller tespit edilemeyecektir. 

Doğru yöntem ve tekniklerle yapılmış bu akademik araştırmaya sizlerde değerli bilgileriniz ve tecrübelerinizi kattığınız zaman hem kendi firmanızın hem de bir çok kurum ve kuruluşun bu yolda önünü açmış olacaksınız. Ayırca çok daha önemli bir husus ise sizlerden elde edilen bu veriler ışığında üniversitelerde okutulacak ders kitapları hazırlanacak ve üniversitelerden mezun olan genç beyinler gerçek veriler ışığında iş dünyasını ve gerçekleri görmüş olacaklar.

Sizler o değerli bilgilerinizi ve tecrübeleriniz paylaşmadığınız veya bu anket formlarını samimi cevaplar ile doldurmadığınız zaman bu araştırmalar sağlıklı bir zemine oturmadığı gibi sektörünüz ile ilgili bilgilerin yer aldığı kitap ve makaleleri okuduğunuz zaman hem sizi yansıtmadığını görecek hem de bu araştırmaların size rehberlik etmediğine şahit olacaksınız.

 

Ersin Öztürk Sosyolog

GÜNDEM

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.