Bedelli Askerlik Anketi

15 Mayıs 2018

Türkiye genelinde 294.000 kişi ile yapılan ankette bedelli askerliğin ön plana çıktığını gördük ve akabinde sorduk. Bedelli askerlik istiyor musunuz? 8383 kişinin katılımı ile

Asarda'nın Türkiye genelinde 294.000 kişi ile yaptığı araştırmada Türkiye'nin en önemli sorunu nedir şeklinde yönelttiği soruda Bedelli askerlik isteğinin yüksek düzeyde olduğu gözlemlendi. 

294 kişinin Onlineveri anket sistemi ile cevapladığı araştırmanın akabinde Asarda olarak tekrar halka " Bedelli askerlik istiyor musunuz" şeklinde soru yönelttik. 8.383 kişinin katıldığı anket sonuçlarını yaş, cinsiyet, öğrenim gibi temel demografik değişkenlere göre sizlerle paylaşıyoruz.

Bedelli askerlik anketine göre halkın %48'i bedelli askerlik isterken %52'sinin istemediğini görmekteyiz. Demografik değişkenlere göre sonuçlara baktığımız zaman Bedelli askerlikten faydalanacak olan olayın muhatabı 25-34 yaş grubunda sonuç tam da tersi olarak gözlenmektedir. 25-34 yaş grubunda bedelli askerlik isteyenlerin oranı %65 bandındadır. 35 yaş üzerinde bedelli askerlik isteme oranı azalırken Lisansüstü mezunlarda bedelli askerlik isteme oranı %61; Lisans mezunlarında %51 ve ön lisans mezunlarında %53'tür. Lise, Ortaokul ve ilkokul mezunlarında olay tersine dönerek Bedelli askerlik isteme oranları %39'un altında kalmaktadır. 

GÜNDEM

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.